Opublikowano

Liofilizacja czy suszenie owoców?

liofilizacja-czy-suszenie-owocow

Liofilizacja czy suszenie owoców – co lepsze?

Suszenie owoców i warzyw to proces produkcyjny stosowany już od wielu lat. Obecnie jednak popularną alternatywą dla tradycyjnego suszenia żywności staje się liofilizacja. Oba te procesy polegają na pozbywaniu się wody z produktów spożywczych, jednak jest między nimi sporo różnic. Na czym polegają obie te czynności? Jakie są między nimi różnice? Co jest zdrowsze – liofilizacja czy suszenie owoców? Podpowiadamy!

Czym jest suszenie owoców?

Suszenie owoców to najstarsza i najpopularniejsza metoda konserwacji znana człowiekowi. W czasach prehistorycznych proces ten polegał na pozostawianiu żywności na słońcu i trwał bardzo długo. Obecnie do suszenia owoców wykorzystuje się specjalne narzędzia i maszyny takie jak suszarnie elektryczne, które znacznie przyspieszają cały proces. 

A na czym właściwie polega suszenie? Najprościej mówiąc, jest to pozbywanie się wody z żywności, poprzez jej wyparowanie. Podczas tego procesu owoce tracą ok. 70% wody. Producenci suszonych owoców bardzo często wykorzystują cukier jako naturalny konserwant, dzięki czemu owoce mają lepszy smak i dłuższy termin ważności. Niestety powoduje to, że są one bardziej kaloryczne i nie tak zdrowe, jak świeże owoce. Dodatkowo podczas suszenia produkty tracą większość witamin, minerałów i innych wartościowych składników. Dzieje się tak ze względu na wysokie temperatury, które stosuje się w czasie procesu odparowywania wody. 

Czym jest liofilizacja owoców?

Liofilizacja to metoda konserwacji, która również polega na pozbywaniu się wody z żywności, jednak wykorzystuje się do tego inny sposób niż w przypadku suszenia. Odparowywanie wody odbywa się po szybkim mrożeniu, poprzez suszenie produktów przy obniżonym ciśnieniu. Liofilizacja pozwala na pozbycie się nawet 95% wody z owoców (czyli dużo więcej niż w przypadku suszenia). Dodatkowo produkty konserwowane tym sposobem nie wymagają dodatków w postaci cukru, oleju ani innych składników, które podnoszą kaloryczność i sprawiają, że produkt jest mniej zdrowy. 

Podczas procesu liofilizacji możliwe jest zachowanie w 90% pierwotnego kształtu, koloru i aromatu danego produktu. Dodatkowo proces ten pozwala na zachowanie bardzo wielu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. 

Żywność liofilizowana bardzo często służy jako prowiant na długie podróże. Ze względu na swoją niską wagę i długi okres przydatności jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem dla miłośników aktywności outdoorowych. 

Liofilizacja a suszenie – co jest zdrowsze?

Obecnie za najzdrowszą metodę konserwacji uznawana jest liofilizacja. Podczas tego procesu owoce zachowują większość wartościowych składników odżywczych, a do tego producenci nie muszą wspomagać się cukrem ani innymi kalorycznymi dodatkami czy konserwantami. Warto też wspomnieć, że liofilizacja pozwala na pozbycie się większości zanieczyszczeń mikrobiologicznych z żywności. To wszystko sprawia, że właśnie ta metoda pozbywania się wody z produktów spożywczych staje się jednym z najpopularniejszych sposobów konserwacji. 

Opublikowano Dodaj komentarz

Czy liofilizacja jest zdrowa?

czy liofilizacja jest zdrowa

Liofilizowana żywność pozwala cieszyć się wszystkimi cennymi korzyściami świeżych produktów, usprawniając je o znaczne przedłużenie przydatności do spożycia oraz często poprawia także ich smak. Mówiąc o żywności liofilizowanej często pojawia się pytanie, czy jest ona dobra dla zdrowia?

Odpowiedź brzmi – tak!

Owoce to pyszne, zdrowe przekąski zawierające naturalny cukier. Sprawia to, że są nie tylko smaczne, ale i także bardzo pożywne. Można w nich znaleźć cenne składniki odżywcze i nie zalewają nas morzem kalorii. Nic więc dziwnego, że uważa się je za naturalne słodycze od Matki Natury. Ale czy tylko w swojej świeżej, surowej postaci owoce cechują się prozdrowotnymi właściwościami?

Tutaj, odpowiedź brzmi – nie!

Niska kaloryczność

Niektóre owoce poddane liofilizacji zawierają mniej niż 40 kalorii na każdą 10. gramową porcję. W przypadku niektórych produktów ta wartość może być większa, jednak zawsze będzie w zaskakująco rozsądnych ryzach. Podczas walki z nadmiarowymi kilogramami liofilizowana żywność, a szczególnie owoce, doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla słodyczy i przekąsek.

Wysoka zawartość błonnika

Błonnik jest bardzo istotnym składnikiem odżywczym, ponieważ wspomaga i reguluje procesy trawienia i pomaga w utrzymaniu niskiego poziom cholesterolu, co znacznie wpływa na ryzyko chorób serca. Liofilizowane owoce zawierają znaczne ilości błonnika, o wiele większe niż w przypadku soków, które także często traktuje się jako alternatywa dla świeżych owoców. Spożywanie błonnika pomaga w kontroli apetytu i zapobiega sięganiu po przekąski między posiłkami. Zawartość błonnika w liofilizowanych owocach ma podobne wartości jak w przypadku owoców suszonych.

Bogactwo antyoksydantów

Liofilizowane owoce są koncentracją zawartych w nich przeciwutleniaczy, co doskonale wpływa na Twoje zdrowie. Przeciwutleniacze są związkami obecnymi w wielu pokarmach roślinnych w mniejszym lub większym stopniu. Ich działanie polega na eliminacji uszkodzeń w organizmie wywołanych przez wolne rodniki. Spożywanie żywności bogatej w przeciwutleniacze pomaga zapobiegać nowotworom i chorobom serca.

Mała zawartość cukru

W przeciwieństwie do suszenia owoców, liofilizacja nie zwiększa ich zawartości cukru. Ich naturalna słodycz czyni z nich zdrowszą propozycję do wykorzystania podczas przygotowywania wypieków. Mniejsza ilość cukru oznacza, także mniejszą ilość kalorii. Jeśli dana osoba cierpi na cukrzycę lub jest zagrożona jej rozwojem, wybór produktów o małej zawartości cukru chroni przed przed możliwymi komplikacjami zdrowotnymi, które często doskwierają diabetykom.

Mnóstwo składników odżywczych

Liofilizowane owoce mogą pochwalić się podobną ilość składników odżywczych, co ich świeże wersje. Minerały i witaminy są niezbędne do zachowania zdrowia i poprawnego działania setek funkcji w ludzkim organizmie. Liofilizowane owoce są o wiele prostsze w przenoszeniu od świeżych, dzięki czemu są lepszym wyborem, jeśli chcemy mieć pod ręką zdrową, pełnowartościową przekąskę w czasie wycieczki, uprawiania sportu lub innej aktywności.

Opublikowano Dodaj komentarz

Co to jest liofilizacja

co to jest liofilizacja lód usuwanie wody

Liofilizacja jest procesem znanym już od bardzo dawna. W skrócie: polega na usuwaniu wody zawartej w zamrożonej żywności. Proces usuwania wody zachodzi w warunkach próżniowych i przyczynia się do trwałego zamrożenia obrabianego produktu spożywczego. Liofilizowana żywność charakteryzuje się zdecydowanie dłuższym okresem przydatności do spożycia, jest lżejsza, niż produktu konserwowane, co znajduje zastosowanie przede wszystkim w podróżach kosmicznych.

Co daje liofilizacja?

Proces ten jest procesem umożliwiającym przetwarzanie żywności w ten sposób, by przetwarzane produkty zachowały swoje właściwości odżywcze, smak i zapach, a także charakteryzowały się długim okresem przydatności do spożycia. Powstałe za pomocą liofilizacji produkty spożywcze  mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Mogą być one wykorzystywane także jako półprodukty do gotowych dań, wymagających na przykład zalania wodą i podgrzania. 

Jak przeprowadza się proces liofilizacji?

Celem liofilizacji jest usunięcie wody (lub innego rozpuszczalnika) z produktów poddawanych temu procesowi. Dzieje się to za pomocą tzw. suszenia sublimacyjnego. Do etapów liofilizacji zaliczamy:

  • zamrażanie – jest to warunek konieczny do przeprowadzenia dalszych etapów, mrożenie przeprowadzane jest w temperaturze -50 °C,
  • sublimacja – produkt zamrożony umieszcza się w próżni, co umożliwia odparowanie zamrożonego rozpuszczalnika bez konieczności rozmrażania produktu. Proces sublimacji trwa od kilkunastu do 24 godzin,
  • następnie obrabiany produkt jest suszony w temperaturze 30-40 °C, co przyspiesza sublimację i pozwala uzyskać gotowy produkt o wilgotności 1-2%.

Zastosowanie liofilizacji

Liofilizacja jest procesem, który pomaga zachować właściwości odżywcze, smak i kolor wykorzystywanych do tego procesu produktów spożywczych. Warto zwrócić uwagę na to, że produkty spożywcze poddane liofilizacji, pomimo zachowania wyżej wymienionych cech – nie zachowują swojej pierwotnej struktury. 

przemyśle spożywczym liofilizację wykorzystuje się między innymi do produkcji “owocowego proszku”, który wykorzystywany jest głównie w produktach śniadaniowych czy cukierniczych. Taki proszek zawiera 100% użytego surowca (np. owoców), bez dodatkowych konserwantów czy barwników. Liofilizaty są idealnymi półproduktami, które można wykorzystać między innymi w podróży. Zajmują bardzo mało miejsca, a zarazem zachowują swoją pełnię wartości odżywczych. Produkty liofilizowane nie wymagają przechowywania w lodówce i mogą być świetną alternatywą dla wielu produktów spożywczych. Żywność liofilizowana za sprawą śladowej wilgotności nie ulega psuciu, nie namnażają się w niej mikroorganizmy. To sprawia, że można ja przechowywać w temperaturze przez bardzo długi, nawet kilkuletni okres czasu. 

Poza żywnością, liofilizacja jest wykorzystywana także w laboratoriach, między innymi do produkcji leków, szczepionek bakteryjnych i wirusowych. Stosowana jest także w przemyśle farmaceutycznym do przechowywania antybiotyków, hormonów, czy surowic. Za pomocą liofilizacji przeprowadzane jest także konserwowanie składników krwi. Liofilizacja znajduje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym.

Sprawdź naszą ofertę