Opublikowano

Liofilizacja czy suszenie owoców?

liofilizacja-czy-suszenie-owocow

Liofilizacja czy suszenie owoców – co lepsze?

Suszenie owoców i warzyw to proces produkcyjny stosowany już od wielu lat. Obecnie jednak popularną alternatywą dla tradycyjnego suszenia żywności staje się liofilizacja. Oba te procesy polegają na pozbywaniu się wody z produktów spożywczych, jednak jest między nimi sporo różnic. Na czym polegają obie te czynności? Jakie są między nimi różnice? Co jest zdrowsze – liofilizacja czy suszenie owoców? Podpowiadamy!

Czym jest suszenie owoców?

Suszenie owoców to najstarsza i najpopularniejsza metoda konserwacji znana człowiekowi. W czasach prehistorycznych proces ten polegał na pozostawianiu żywności na słońcu i trwał bardzo długo. Obecnie do suszenia owoców wykorzystuje się specjalne narzędzia i maszyny takie jak suszarnie elektryczne, które znacznie przyspieszają cały proces. 

A na czym właściwie polega suszenie? Najprościej mówiąc, jest to pozbywanie się wody z żywności, poprzez jej wyparowanie. Podczas tego procesu owoce tracą ok. 70% wody. Producenci suszonych owoców bardzo często wykorzystują cukier jako naturalny konserwant, dzięki czemu owoce mają lepszy smak i dłuższy termin ważności. Niestety powoduje to, że są one bardziej kaloryczne i nie tak zdrowe, jak świeże owoce. Dodatkowo podczas suszenia produkty tracą większość witamin, minerałów i innych wartościowych składników. Dzieje się tak ze względu na wysokie temperatury, które stosuje się w czasie procesu odparowywania wody. 

Czym jest liofilizacja owoców?

Liofilizacja to metoda konserwacji, która również polega na pozbywaniu się wody z żywności, jednak wykorzystuje się do tego inny sposób niż w przypadku suszenia. Odparowywanie wody odbywa się po szybkim mrożeniu, poprzez suszenie produktów przy obniżonym ciśnieniu. Liofilizacja pozwala na pozbycie się nawet 95% wody z owoców (czyli dużo więcej niż w przypadku suszenia). Dodatkowo produkty konserwowane tym sposobem nie wymagają dodatków w postaci cukru, oleju ani innych składników, które podnoszą kaloryczność i sprawiają, że produkt jest mniej zdrowy. 

Podczas procesu liofilizacji możliwe jest zachowanie w 90% pierwotnego kształtu, koloru i aromatu danego produktu. Dodatkowo proces ten pozwala na zachowanie bardzo wielu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. 

Żywność liofilizowana bardzo często służy jako prowiant na długie podróże. Ze względu na swoją niską wagę i długi okres przydatności jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem dla miłośników aktywności outdoorowych. 

Liofilizacja a suszenie – co jest zdrowsze?

Obecnie za najzdrowszą metodę konserwacji uznawana jest liofilizacja. Podczas tego procesu owoce zachowują większość wartościowych składników odżywczych, a do tego producenci nie muszą wspomagać się cukrem ani innymi kalorycznymi dodatkami czy konserwantami. Warto też wspomnieć, że liofilizacja pozwala na pozbycie się większości zanieczyszczeń mikrobiologicznych z żywności. To wszystko sprawia, że właśnie ta metoda pozbywania się wody z produktów spożywczych staje się jednym z najpopularniejszych sposobów konserwacji.